Countywide & Local Officials

York Countywide Officials - 4-Year Terms

Name
Office
Elected
Next Election
Carolyn W. Rogers
Probate Judge
2018
2022
Kevin R. Tolson
Sheriff
2016
2020
Kevin Brackett
Solicitor - Circuit 16
2016
2020
David Hamilton
Clerk of Court
2016
2020
Sabrina Gast
Coroner
2016
2020

County Council Members - 4 Year Terms Staggered

Board Members
Office
Elected
Next Election
Michael Johnson
County Council District 1
2016
2020
Allison Love
County Council District 2
2016
2020
Robert W. Winkler
County Council District 3
2018
2022
William "Bump" Roddey
County Council District 4
2018
2022
Christi Cox
County Council District 5
2016
2020
Britt Blackwell
County Council District 6
2016
2020
Joel Hamilton
County Council District 7
2018
2022

York County School Districts


District & Board Members 4-Year Terms


York School District #1

Board Members
Seat
Elected
Next Election
Maria Duncan
1
2016
2020
Mike Smith
2
2018
2022
Chris Revels
3
2016
2020
Amber Floyd
4
2018
2022
Austin Dawkins
5
2016
2020
Diane Comer Howell
At Large
2018
2022
Chris Stephenson
At Large
2016
2020

Clover School District #2

Board Members
Seat
Elected
Next Election
Joe Gordon
1
2018
2022
Sherri Ciurlik
2
2018
2022
Liz Stowe Johnson
3
2016
2020
Ginger Gibson Marr
4
2016
2020
Rob Wallace
5
2018
2022
Mack McCarter
At Large
2018
2022
Jay Young
At Large
2016
2020

Rock Hill School District #3

Board Members
Seat
Elected
Next Election
Elizabeth "Ann" Reid
1
2016
2020
Helena Miller
2
2018
2022
Mildred B Douglas
3
2016
2020
Robin Owens
4
2018
2022
Windy Cole
5
2016
2020
Brent Faulkenberry
At Large
2018
2022
Terry Hutchinson
At Large
2016
2020

Fort Mill School District #4

Board Members
Seat
Elected
Next Election
Michele Branning
At Large
2018
2022
Brian Murphy
At Large
2018
2022
Wayne Bouldin
At Large
2018
2022
Celia McCarter
At Large
2018
2022
Kristy Thames Spears
At Large
2016
2020
Tom Audette
At Large
2016
2020
Scott Frattaroli
At Large
2016
2020

City & Town Councils

City of Rock Hill

Members
Office
Elected
Next Election
John Gettys
Mayor
2017
2021
Derrick L Lindsay
City Council Ward 1
2019
2023
Kathy Pender
City Council Ward 2
2019
2023
Kevin Sutton
City Council Ward 3
2019
2023
John A. Black III
City Council Ward 4
2017
2021
Nikita Jackson
City Council Ward 5
2017
2021
Jim Reno
City Council Ward 6
2017
2021

City of Tega Cay

Members
Office
Elected
Next Election
David O'Neal
Mayor
2017
2021
Gus Matchunis
City Council Seat At-Large
2019
2023
Ryan Richard
City Council Seat At-Large
2019
2023
Alicia Dasch
City Council Seat At-Large
2017
2021
Heather Overman
City Council Seat At-Large
2017
2021

City of York

Members
Office
Elected
Next Election
Mike Fuesser
Mayor
2019
2023
Steve Love
City Council District 1
2017
2021
Edward Brown
City Council District 2
2019
2023
Marion Ramsey
City Council District 3
2019
2023
Stephanie Jarrett
City Council District 4
2019
2023
Denise Lowry
City Council District 5
2017
2021
Jim Bradford
City Council District 6
2017
2021

Town of Clover

Members
Office
Elected
Next Election
Greg Holmes
Mayor
2019
2023
Wes Spurrier
Town Council Seat At-Large
2019
2023
Chris Farris
Town Council Seat At-Large
2019
2023
Amy Nivens
Town Council Seat At-Large
2019
2023
Martha Bratton
Town Council Seat At-Large
2019
2021
Keon Barber
Town Council Seat At-Large
2019
2021
Teresa B Hurst
Town Council Seat At-Large
2019
2021

Town of Hickory Grove

Members
Office
Elected
Next Election
Larry A. Earl
Mayor
2019 2023
Ollie A Bankhead
Town Council Seat At-Large
2019
2023
Kevin Faulkner
Town Council Seat At-Large
2019
2023
Harry Good
Town Council Seat At-Large
2019
2023
Kyle Wyatt
Town Council Seat At-Large
2019
2023

Town of Fort Mill

Members
Office
Elected
Next Election
Guynn Savage
Mayor
2019
2023
James T. Shirey
Town Council Ward 1
2017
2021
Ronald Helms
Town Council Ward 2
2019
2023
Larry Huntley
Town Council Ward 3
2017
2021
Chris Moody
Town Council Ward 4
2019
2023
Trudie Bolin Heemsoth
Town Council At-Large
2017
2021
Lisa McCarley Cook
Town Council At-Large
2019
2023

Town of McConnells

Members
Office
Elected
Next Election
Agnes Love
Mayor
2019
2023
Liz Frame Christenberry
Town Council Seat At-Large
2019
2023
Bill Covington
Town Council Seat At-Large
2019
2023
Bill Nance
Town Council Seat At-Large
2019
2023
John Nelson
Town Council Seat At-Large
2019
2023

Town of Sharon

Members
Office
Elected
Next Election
Beverly P. Blair
Mayor
2019
2023
Bob Barnette
Town Council Seat At-Large
2019
2023
Jerry Bradham
Town Council Seat At-Large
2019
2023
Herschel L Brown Jr
Town Council Seat At-Large
2019
2023
Thomas N Childers
Town Council Seat At-Large
2019
2023

Town of Smyrna

Members
Office
Elected
Next Election
Chris Faulkner
Mayor
2019
2023
Robert W Faulkner
Town Council Seat At-Large
2019
2023
Robert W Faulkner Jr
Town Council Seat At-Large
2019
2023
Robert P Jackson
Town Council Seat At-Large
2019
2023
Amy Myott
Town Council Seat At-Large
2019
2023

York Conservation District - 4-Year Terms

Members
Office
Elected
Next Election
Peggy Palmer
Commissioner
2016
2020
Beth Black White
Commissioner
2018
2022
Mike Nance
Commissioner 2018
2022

Watershed Conservation District Commissioners - 4-Year Terms

Fishing Creek Watershed Conservation District 13

Members
Office
Elected
Next Election
Gene Rogers
Commissioner 2016
2020
John Templeton Commissioner 2016
2020
Shannon Senn Commissioner 2016 2020
Mitch Adkins
Commissioner 2018 2022
Tim Whitson Commissioner 2018 2022

Tinker's Creek Watershed Conservation District 33 (Shared with Chester County)

Members
Office
Elected
Next Election
Travis M. Allen Commissioner 2016 2020
Charlie O. Barber Jr. Commissioner 2016 2020
Henry T. Westbrook Commissioner 2016 2020
Michael W. Allen Commissioner 2018 2022
David J. Wilson Commissioner 2018 2022